Camino de Santiago
predstavlja jedinstveno iskustvo hodanja, koje je obogatilo milijune života kroz stoljeća i koje je sve popularnije u današnje doba.
U srednjem vijeku ljudi su hodali od kućnog praga do Santiago de Compostele i nazad. Tijekom stoljeća brojne rute nastale su u raznim zemljama.
Camino Gorski kotar
Etapa Camino Gorski kotar prolazi najzelenijim krajem Hrvatske, a zbog konfiguracije brdovitog područja jedna je od zahtjevnijih ruta. Glavno su obilježje etape prekrasne šume i prirodni putevi s brojnim kulturnim znamenitostima. Kreće od Vrbovskog i nastavlja se do Trsata u Rijeci, obuhvaća sve važnije kulturne i vjerske znamenitosti ovog područja kao što su brojni sakralni objekti u Brod Moravicama, Skradski vrh i kapelica Marijinog uznesenja u Skradu, crkva Majke Božje od sedam žalosti u Mrkoplju, u Čabru svetište Majke Božje Svetogorske, svetiše Majke Božje Snježne u Ličkom polju….
Brod Moravice
Općina Brod Moravice smještena je u zapadnom dijelu Gorskoga kotara, na 560 m nadmorske visine. Ako poželite pravi domaći ugođaj i seosku idilu ili zaviriti u prošlost života u Gorskom kotaru – Brod Moravice su pravo otkriće. Malo goransko naselje u blizini željezničke pruge i ceste Zagreb–Rijeka obilježavaju prekrasni vidici na dolinu Kupe.
Brodmoravičko područje pravi je etnocentar s brojnim povijesnim i sakralnim spomenicima. Kula Turanj Zrinski najznačajnije je povijesno obilježje, a dao ju je izgraditi krajem 16. stoljeća knez Zrinski za obranu od Turaka. Brod Moravice imaju i najstariju sačuvanu kuću u Gorskom kotaru – kuću Delač, izgrađenu 1644. godine, kao i kuću Ožanić (1826.) i kuću Ferderber (1766.). Područje obiluje starim sakralnim objektima s ukupno 13 kapelica koje predstavljaju značajnu i bogatu kulturno-povijesnu baštinu. Davne 1434. godine izgrađena je crkva Svetog Nikole, obnovljena četiri stoljeća kasnije. Značajni spomenik je i crkva Majke Božje Škapularske (Karmelske) u Moravičkim Selima, koja se prvi put spominje 1633. godine. Crkva sv. Petra i Pavla u Podstenama sadašnji izgled dobila je prilikom obnove 1837. Važno je spomenuti da je uz gerovsku, župa Brod Moravice najstarija u Gorskom kotaru.
Čabar
Područje grada Čabra jedan je od najljepših zelenih vrtova Hrvatske. Gotovo 80 posto površine prekriveno je šumom, pa naselja Čabar, Gerovo, Tršće, Prezid i Plešce i druga doista dišu punim plućima kao i svi koji se ondje nađu. Čabarski kraj poznat je po vrlo lijepom izvoru rijeke Čabranke, prekrasnim vidikovcima, planinskim košenicama. Čabar ima i impresivno kulturno blago, od dvorca Zrinskih do vrijednih zavičajnih zbirki u Prezidu i Čabaru te galerije slika Vilima Svečnjaka. Nezaobilazno se u čabarski kraj dolazi hodočastiti na Svetu Goru, a svakako vrijedi posjetiti i crkvu Svetog Antuna Padovanskog.
Vrijedno je spomenuti da prve tragove života u tom kraju nalazimo još iz vremena ilirsko-keltskih plemena Japoda od 9. do 4. stoljeća prije Krista.
Delnice
Područje grada Delnica čini Delnički trolist: Delnice, crnoluško-risnjački kraj i Kupska dolina. Delnice su središnje i najveće naselje Gorskog kotara, smještene na nadmorskoj visini od 700 metara, uokvirene uzvišenjima Drgomlja, Petehovca i Japlenškog vrha. Delnice su najviši grad u Hrvatskoj i posebno su pogodne za visinske pripreme sportaša. Crni je Lug idilično goransko naselje, zimi bijelo, a ljeti cvjetno ishodište Nacionalnog parka Risnjak. Kupska ili Brodska dolina s prekrasnom rijekom Kupom nudi aktivnosti na vodi: kanuing, kajak ili rafting, sportski ribolov, mušićarenje, kupanje i nezaboravan doživljaj čiste gorske vode. Najveće naselje uz gornji tok Kupe je Brod na Kupi, u čijem središtu dominira slikoviti dvorac obitelji Zrinski iz 17. stoljeća, u kojem se nalazi Stalni postav „Divljina s pogledom na more“ i interpretacijski centar Putovima Frankopana. Iza utvrde nalazi se crkva Svete Marije Magdalene sagrađena 1670. godine.
Fužine
Općina Fužine poznato je turističko odredište gorske Hrvatske, sa dugom turističkom tradicijom, udaljeno od mora svega 30 kilometara. Tri prekrasna jezera – Bajer, Lepenice i Potkoš krase ovaj prekrasni dio Gorskog kotara, po kojem općina Fužine nosi epitet gorske rivijere. Ljeti se na jezerima možete osvježiti, povesti čamcem, kanuom, turističkim brodićem ili uživati u ribolovu. Biciklističke i planinske staze, šetnice, vidikovac Preradović, špilja Vrelo, etnografska zbirka te ostali turistički sadržaji nude brojne mogućnosti za aktivan odmor. Općinu Fužine krasi najveća crkva u Gorskom kotaru – crkva sv. Antuna. Najstarija je crkva sv. Jurja u Liču iz 1662. godine. U Vratima se nalazi crkva Majke Božje Lurdske, a Benkovac Fužinski krasi kapelica Sv.Križa. Svetište Majke Božje Snježne u Ličkom polju utočište je brojnih vjernika i hodočasnika, posebno 5. kolovoza kada se održava i najveća proslava. Ova tradicija doprinosi duhovnom i kulturnom životu čineći svetište važnim mjestom vjerskog okupljanja.
Lokve
Lokve (723 mnm) su poznate po prekrasnom, bistrom, plavom Lokvarskom jezeru, a svi koji do sada nisu uživo imali priliku doživjeti ljepote krškog podzemlja Dinarida, svakako trebaju posjetiti turistički uređenu špilju Lokvarku, koja će vas očarati raznolikošću bogatstva podzemnog svijeta.
Zaštitni znak Lokava je žaba i nadaleko poznata Žabarska noć, jedinstvena priredba s natjecanjem u žabljim skokovima.
U Lokvama vrijedi posjetiti crkvu Sv. Katarine, koja je sagrađena 1820. godine. Tu je i kapelica Blažene djevice Marije na Kuku, izgrađena 1836. godine. Kapelica se nalazi nedaleko ulaza u špilju Lokvarku te ju svakako vrijedi posjetiti.
Mrkopalj
U srcu Gorskog kotara nalazi se općina Mrkopalj – kolijevka hrvatskog skijanja, koju čine naselja Mrkopalj (824 mnm), Tuk, Sunger, Brestova Draga i najviše naseljeno mjesto u Hrvatskoj – Begovo Razdolje (1078 mnm). Obgrljena planinama, s pravom nazvana Oazom mira, svojim gostima nudi cjelogodišnje uživanje – ljeti pješačenje, planinarenje, bicikliranje, rolanje, a zimi alpsko ili nordijsko skijanje i sanjkanje na najpoznatijem brdu Čelimbaša u Begovom Razdolju ili pak na Zagmajni ili Vrbovskoj poljani. Planinarima i rekreativcima ponuđene su obilježene staze u iskonskoj i očuvanoj prirodi, a ističe se mogućnost uspona na najviši vrh Gorskog kotara – Bjelolasicu (1534 m) te strogi rezervat prirode Bijele stijene (1335 m) i Samarske stijene (1314 m) s bogatom florom i faunom i prekrasnim pogledom na more i Alpe. Od kulturnih znamenitosti vrijedi posjetiti Fajere – ostatke Karolinske ceste iz 1732. godine, Memorijalno područje Matić poljanu, ostatke starohrvatske crkvice iz 12./13. st. – Forticu, Sakralni postav na Sv. Filipu ili pak crkvu Majke Božje od sedam Žalosti, u koju vjernici hodočaste svake godine treću nedjelju mjeseca rujna po potpuni oprost od svih grijeha.
Ravna Gora
O prekrasnoj povezanosti ravnice i planine govori samo ime naselja Ravna Gora. Na prosječnoj nadmorskoj visini od 800 metara Ravna Gora, smještena na samo 45 kilometara od Rijeke i Karlovca, okružena brdima i planinama, idealno je mjesto za bijeg od ljetnih vrućina. Smještena najvećim dijelom uz povijesnu Karolinsku cestu, općina Ravna Gora obuhvaća i naselja: Stari Laz, Stara Sušica, Kupjak, Leskova Draga i Šije.
Za vrijeme boravka u ravnogorskom području valja posjetiti izletište Javorova kosa s planinarskom kućicom kraj koje je, prema legendi, ljekoviti izvor Božji studenac. Za one željne rekreacije obilježene su šetnice, planinarske i biciklističke staze. Od kulturnih znamenitosti tu je crkva Sv. Terezije Avilske, prvotno sagrađena 1777. godine, a obnovljena 1907. godine prema nacrtima arhitekta Hermana Bollea.
Vrijedno zdanje je Dvorac Stara Sušica s pripadajućom crkvom Sv. Antuna Padovanskog, parkom i šetnicom u Staroj Sušici. Dvorac su izgradili Frankopani u srednjem vijeku i koristili ga kao ljetnikovac.
Kraj Dvorca u Staroj Sušici nalazi se Centar za posjetitelje „Velike zvijeri“ s pričom o stanovnicima goranskih šuma, trima velikim zvijerima: medvjedu, vuku i risu.
U Kupjaku je crkva Sv. Vida, a u Šijama kapelica Sv. Roka.
Na putu Camina Gorski kotar u ravnogorskom kraju proći ćete pokraj kapelice Svetog Florijana, izgrađene 1874. godine, a u Starom Lazu pokraj crkve sv. Stjepana Kralja iz 1912. godine.
Skrad
Skrad (700 m) je poznato planinsko, klimatsko turističko mjesto u srcu Gorskog kotara. Rasprostranjen po padinama Skradskog vrha, okružen šumama crnogorice i bjelogorice, Skrad ima izuzetno pogodan prirodni položaj. Visoko se uzdignuo nad kanjonom Vražji prolaz, u kojem je i atraktivni vodopad Zeleni vir. Zaštićeni prirodni krajolik kanjona Vražji prolaz na mjestima je uži od dva metra, a ispod podignutih mostića huči planinski potok.
Na Skradskom vrhu sagrađena je kapelica Marijina uznesenja i tu se svake godine na dan Velike Gospe 15. kolovoza održava sveta misa. Za izleta na Skradski vrh ne propustite obići i prekrasne vidikovce Perić i Kavranova stijena. Vrijedi posjetiti i crkvu Svetog Antuna Padovanskog u Skradu te kapele svetog Izidora u Divjakama, Presveto Trojstvo u Bukovom Vrhu i Sveti Križ u Planini.
Vrbovsko
Područje grada Vrbovskog nalazi se na istočnom dijelu Gorskog kotara, na nadmorskoj visini od 250 do 1300 metara i objedinjava 60-ak naselja, od kojih su veća i poznatija Vrbovsko, Moravice, Lukovdol, Severin na Kupi i Gomirje. Obilježavaju ga brojna kulturna i prirodna bogatstva, a jedno od najatraktivnijih je Kamačnik – zaštićeni prirodni krajolik. Frankopanski kaštel u Severinu, Lukovdol – rodno mjesto hrvatskog pjesnika Ivana Gorana Kovačića, oblikovna likovna radionica Plemenitaš te pravoslavni manastir Gomirje samo su dio bogate riznice kulturnih znamenitosti. Sva mjesta područja grada Vrbovskog od 17. stoljeća grade svoje sakralne objekte, a svakako vrijedi posjetiti jednobrodnu prošteničku crkvu sv. Franje Ksaverskog u Rtiću kraj Lukovdola i crkvu svetog Ivana Nepomuka u Vrbovskom.